.


דף הבית >> מאמרים >> מעגל מתופפים כתראפיה
מעגל מתופפים כתרפיה
 
יכולת הקצב לרפוי התגלתה אצל השבטים האינדיאנים והאפריקאים הקדמונים לפני מאות שנים.
ניתן לחוש את השפעת הקצב על  הגוף והנפש לאחר מספר מפגשים של נגינה במסגרת מעגל מתופפים,אחת האמונות המשתמרות עד היום היא שנגינת הקצב מזרימה אנרגיה הישר לגוף ויוצרת מעגל אנרגטי בין התוף לנגן.כשאנו מנגנים רובנו מתמסרים לצלילים ומצליחים בקלות רבה להתנתק ממחשבות היום יום.
 
נגינה במעגל מתופפים גורמת לרגש ולהתרוממות הרוח לתפוס מקום מרכזי ולמחשבות מקום שולי יותר במוחנו.החיבור הראשוני של רוב המטופלים במוסיקה הוא חיבור לעולם הקצב.קל יותר להתחקות אחר קצב של מספר פעמות קצר מאשר למנגינה שגובה הצליל בה משתנה.דרך שפת הקצב והצלילים ניתן להגיע ולגעת במקומות עמוקים בנפש שלא תמיד שפת המילים מגיעה אליהם.
 
מעגל מתופפים הוא כלי מעולה לגרום לילדים ומבוגרים להיפתח גם בתקשורת מילולית .על ידי נגינה משותפת נוצר חיבור ואמון הדדי בין המטפל למטופל. מרחב היצירה המשותף שנוצר מאפשר למטופל לשחרר מתחים לשוחח ולהעלות נושאים אשר על ליבו.
במעגל מתופפים אין צורך ברקע מוסיקאלי החיבור לקצב מתבצע באופן מאוד טבעי הנגינה מחברת את המטופל ליצירתיות שבנפשו גורמת לו להיפתח ,להגשים את עצמו ולממש את הפוטנציאל הגלום בו.
 
אצל כל אדם הנגינה והטיפול דרך התוף מתבצע בצורה שונה כמו  אלתור , לימוד מקצבים מתרבויות שונות, שירה ושילוב של כלי הקשה.
תוך כדי הנגינה במעגל המתופפים בוחן האדם המטפל את תגובותיו ואת עולמו הרגשי של המטופל דרך הצלילים והמילים איתם הוא משתמש וכמובן מתערב בהתאם כדי לעורר תהליכי צמיחה וריפוי, ליצר תיקווה ולחזק את תחושת הביטחון אצל המטופל.
 
נגינה במעגל מתופפים היא דרך יוצאת מהכלל לשחרור כעסים בצורה בלתי אלימה ולגרום לתחושת פורקן ורוגע נפשי.החופש להביע כעס ע"י התיפוף במעגל מתופפים מאפשר ליצור שינוי בדפוסי החשיבה וההתנהגות אצל המטופל ולחזק לו באופן בלתי מודע את תחושת ההערכה העצמית והביטחון.
 
מעגל מתופפים הוא גם דרך להביע אהבה ולא רק כעס, האהבה נמצאת בלב כולם, קורים מקרים רבים שהחיבור דרך הקצב כל כך חזק עד כי המטופל מרגיש את כוח הריפוי העצמי הגלום בנפשו ע"י אהבתו לקצב ,לכלי הנגינה ולסביבה.
מעגל מתופפים זקוק לאווירה נעימה היוצרת אצל המטופלים רצון לשיתוף פעולה. לתוף יש כוח לפתוח את הנפש ללא מילים .יכול להתקיים סשן שמורכב ברובו מנגינה אין לכפות כל תהליך אלא לכוון, לעיתים דרושים כמה מפגשי מעגל מתופפים כדי שתתחיל גם אינטראקציה מילולית.
פעילות הנגינה במעגל מתופפים מוכיחה כי ניתן לשפר את היכולת ליצור קשרים חברתיים, הנגינה משפרת כאמור את תחושת השיחות,השיתוף ,המסוגלות והביטחון העצמי.
הנגינה במעגל המתופפים מלמדת אותנו לקבל את האחר,את השונה ע"י התנסות בנגינת תפקידים שונים במעגל אנו לומדים להקשיב,לתמוך וגם להוביל.
מעגל מתופפים יוצר תחושה של שימחה והנאה המובילים תהליך של תקשורת טובה ובעיקר ריפוי.
 
 דרור אקשטין
מנחה סדנאות תיפוף מיקצועי

 מעגל מתופפים

 

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס

                       קצבבה מעגל מתופפים לילדים, אירועים בקצב התף     0505563796        e-dror@zahav.net.il                              

ecpm - קידום אתרים

                                                              

מעגל מתופפים לימי הולדת | מעגלי תופים לגיל הרך והגנים | מעגל מתופפים לקיטנות |
מעגל מתופפים להעשרה בבתי ספר | הפעלות לבתי ספר

  
לייבסיטי - בניית אתרים